“Kraliçeyi Kurtarmak” ve “Haritada Kaybolmak”

kitaplar“Kraliçeyi Kurtarmak” ve “Haritada Kaybolmak”.
Günışığı Kitaplığı’nın 100. baskıya özel kalın ciltli ve karton kutulu set olarak hazırladığı bu iki kitap merak uyandırıcı bir kurguyla öğrencilerin en sevdikleri arasında yer almayı hakediyor. Dile kolay biri 100. baskı diğeri 90. baskı! Şimdiye kadar binlerce çocuğun keyifle okuduğu ve uzun bir süre de okuyacağından emin olduğum bu güzel kitaplarla tanışmak için geç kalmış sayılmazsınız.
Matematik ve coğrafyayı heyecanlı maceralarla harmanlayıp çocuklara zor görünen bazı konuların hiçte sıkıcı olmadığını kanıtlayan bu kitaplar bir harika!kraliceyi-kurtarmak-kitap
Bir yandan heyecanla okurken diğer yandan keşke benim okul dönemimde böyle kitaplar olsaydı demekten de kendimi alıkoyamadım. Matematiği gerçekten sevmeyen ben bile ilk kitaptaki problemlerle baya eğlendim. Hatta okurken yanınıza bir de kağıt kalem ve atlas almanızı tavsiye ederim ;)

“Kraliçeyi Kurtarmak” ben matematikten anlamam diyen Alex’in bir gün eline iginç bir kalem geçmesi ve sonra en az o kalem kadar tuhaf bir kitapla karşılaşmasıyla yaşadığı heyecanlı macerayı konu ediniyor.
Alex’in pek tabii matematikle arası pek iyi değildir. Matematik sınavıyla başlayacak olan bir pazartesi sabahı ayağının dibine bir kurşunkalem düşüverir. Sınavda belki uğur getirir diyerek kullandığı bu kalem Alex’i epey şaşırtacak bir özelliğe sahiptir. Alex, bütün matematik problemlerini kolayca çözüveren bu kalem sayesinde matematik sınavlarının iyiye gideceğini düşünürken işler pek de onun umduğu gibi gelişmez. Ve bir gün nasıl olursa olur kalemi kaybeder. Artık Alex’in matematik sınavlarından pek bir umudu kalmamıştır. Bu sırada okumak için eline aldığı tuhaf bir kitap büyük bir hızla onu matematik problemleriyle dolu sürükleyici bir maceranın içine çekecektir. Alex’in bu kitapta karşılaştığı kayıp kraliçe Jayden’ı kötü kalpli kral Rechner’den kurtarmak için birbiri ardına gelen 400 kapıda bekleyen 400 canavarın sorduğu 400 problemi sırayla çözmesi gerekmektedir.
Bu kitapla ilgili küçük bir not olarak yazarın fantastik kitaplardan hoşlanan oğlunun benzer bir şekilde matematik dersinde zorlandığını gördüğü için bu kitabı kaleme aldığını da ekleyelim.

“Haritada Kaybolmak” kitabında ise karşımıza Chris ve Francis adlı iki kardeş çıkıyor. İki kardeş, girdikleri hobi ve tuhaflık çeşitleri tabelasına sahip bir dükkanda ağızlarına attıkları şekerler yüzünden garip bir değişim geçirmektedirler ve bu değişimi geri alabilmek için tek çarenin kendilerinin seçtiği sihirli haritadaki soruları yanıtlamak olduğunu öğrenirler. Böylelikle iki kardeş haritanın üzerinde sırayla beliren coğrafya ile ilgili on tane bilmeceyi çözmeye çalışırlar.
Bu kitap da yazarın diğer kitabı gibi coğrafya sıkıcı değildir aksine ilgi çekici bile olabilir mesajı veriyor.

 • Kraliçeyi Kurtarmak
  Özgün Adı: Jayden’s Rescue
  Yazar: Vladimir Tumanov
  Resimleyen: Sadi Güran
  Çevirmen: Mine Kazmaoğlu
  Sayfa Sayısı: 160
  Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Rus asıllı Kanadalı profesör Vladimir Tumanov’un, oğluna matematiği sevdirmek için kaleme aldığı Kraliçeyi Kurtarmak adlı romanı, 100. baskıya ulaştı! Türkiye’de yüz binlerce okurun katıldığı macera, şimdi daha da heyecan verici. Çocukları soluksuz bir serüvene sürükleyen kitap, Günışığı Kitaplığı’nın 20. yılında, Sadi Güran’ın özgün desenleri ve yeni tasarımıyla renklendi. Kalın kapaklı, renkli özel baskısının yanı sıra, yeni desenlerin siyah-beyaz yer aldığı baskısıyla da okurlarına matematiğin eğlenceli dünyasını yansıtmaya devam ediyor.

Matematikle arası iyi olmayan Aleks, yolda bulduğu ilginç kalemin matematik problemlerini çözdüğünü keşfeder. Sınavlardaki başarısının tam tadını çıkaracağı sırada, gizemli bir kitap onu da, yakın arkadaşlarını da sayılar dünyasında tehlikeli ve olağandışı bir maceraya sürükler. Kötü kalpli bir kralın esir aldığı Zümrüt Kraliçe’yi ve onun ülkesini kurtarmak için, üç arkadaşın tam 400 problemi çözmesi gerekmektedir. Ama nasıl?..

 • Haritada Kaybolmakkraliceyi.kurtarmak
  Özgün Adı:  Old Scroll
  Yazar: Vladimir Tumanov
  Resimleyen: Sadi Güran
  Çevirmen: Mine Kazmaoğlu
  Sayfa Sayısı: 200
  Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Vladimir Tumanov’un dünyada ilk kez Türkiye’de yayımlanan romanı Haritada Kaybolmak, okurlarını zamanın nasıl aktığı anlaşılmayan bir dünya turuna çıkarıyor. İpuçları verilen ülkeler, dünya atlası yardımıyla bulundukça roman kahramanları, okyanusları, dağları, kıtaları aşıyor! Günışığı Kitaplığı’nın 20. yılında, 90. baskıya ulaşan benzersiz roman, yenilenen tasarımı, tanınmış sanatçı Sadi Güran’ın özgün desenleri ve kalın kapaklı özel baskısıyla şimdi daha da heyecan verici. Dakikaların hayati önem taşıdığı soluksuz macera, desenlerin siyah-beyaz yer aldığı baskısıyla da okurlarının gözdesi olmaya devam ediyor.

Chris ve Francis, yeni taşındıkları şehre alışmaya çalışan iki kardeştir. Bir gün yağmura yakalanınca, tuhaf nesnelerle dolu bir dükkâna sığınırlar. Bir kutu şekeri gizlice mideye indirirler ve dünyaları altüst olur. Bedenlerinde akıl almaz bir değişim başlamıştır… Bunu durdurabilmenin tek yolu, sihirli bir haritada beliren on soruya doğru cevap verebilmeleridir. Ama baş belası bir gazeteci peşlerine takılınca, cevaplara ulaşmak iyice çıkmaza girer!..

vtumanov1961’de Rusya, Moskova’da doğan Vladimir Tumanov, 1991’den beri Kanada’da Batı Ontario Üniversitesi’nin Modern Diller ve Edebiyatlar Bölümü’nde ders veriyor. Kraliçeyi Kurtarmak, Tumanov’un çocuklar için kaleme aldığı ilk kitap. Yazar, küçük okurlar kadar eğitimcilerin ve anne babaların da büyük ilgi gösterdiği bu matematik macerasını, dünyada ilk kez Türkçe’de basılan ikinci kitabı Haritada Kaybolmak’ta, yine çocuklar için bir diğer “zor” konu olan coğrafyayla sürdürdü.

Reklamlar

“Kraliçeyi Kurtarmak” ve “Haritada Kaybolmak”” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s