Bip Sokağı – Çörek Felaketi

bip-sokagi-corek-felaketi “Bip Sokağı – Çörek Felaketi” bir oturuşta okuyup bitirdiğim çok matrak ve çok keyifli bir kitaptı.
Yazarın esprili dilini sevdim. Kitaba hakim olan esprili anlatımın yanı sıra hikayeye eşlik eden komik kolaj resimler kitaba daha da bir eğlence katmış. Son sayfalarında konuyla alakalı minik etkinlikler bulunan kitabın arkasında 8-12 yaş ibaresi var ama bence biraz daha küçük çocuklara  uygun olur diye düşünüyorum. “Bip Sokağı – Çörek Felaketi” Bip Sokağı maceralarının ikinci kitabıymış, şimdilik dört kitaptan ikisi dilimize çevrilmiş.

Bip Sokağı’nda yaşayan Bobby Cobbler ve en iyi arkadaşı Imelda Small güzel bir yaz günü kötü bir haber alırlar. Giderek kötüleşen çörek satışları yüzünden Bobby’nin çörek fabrikasında müdür olan babası işsiz kalmak üzeredir. Ve Bobby’nin babasının işsiz kalması demek Bip Sokağı’ndan taşınmaları demektir. İşte bu taşınma fikri karşısında “Bobby’nin elindeki çörek pelte gibi tok bir ses çıkararak tabağa düşer.” Ama Bobby pes etmemeye kararlıdır, böylece mayalı çöreği insanlara yeniden sevdirip satışları arttıracak bir şeyler düşünmeye başlar. Sonuçta ortaya sevilen bir lezzete sahip yeni bir çörek için yarışma düzenleme fikri çıkar. Boby ve Imelda çörek yarışması için harıl harıl kendi tarifleri üzerinde çalıştıkları sırada BipSokağı’na -çocukları adeta bir film yıldızı gibi havalı- yeni bir aile taşınır. Bobby ve Imelda tam da gizli tariflerini tamamlayıp çok iyi bir ikili olduklarını düşünürken sokağa yeni taşınan çocuk en büyük felaketleri olacaktır.

Çörekleri fırından çıkarın… Büyük yarışma başlıyor!
Akıllı dedektiflerimiz Bobby ile Imelda, bu macerada çözmeleri gereken yeni bir soruna odaklanıyorlar. Olaylar Bobby’nin babasının yönettiği çörek fabrikası, en nefis çöreği pişirme telaşı ve taşınma kaygısı etrafında şekilleniyor. Kahramanlarımız tam sorunu çözmüşken, mahalleye güzel saçlarıyla Pompey taşınınca beklenmedik gelişmeler yaşanıyor. Artık her şey Bobby’nin yapacağı plana bağlı. Neler olduğunu öğrenmek mi istiyorsun? Bunun en iyi yolu kitabın içine bakmak!2016-01-24_152312

 • Bip Sokağı – Çörek Felaketi
  Özgün Adı: Pip Street A Crumpety Calamity
  Yazar: Jo Simmons
  Resimleyen: Steve Wells
  Çeviri : Gökçe Ateş Aytuğ
  Sayfa Sayısı: 160
  Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayıncılık

Serinin diğer kitabı: “Bip Sokağı – Pisi Pisili Bir Sır Perdesi”

Jo-Simmonshttp://www.joannasimmons.com
http://visitpipstreet.com
Blog: http://www.orbiting40.wordpress.com
Twitter: @joanna_simmons

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s