Lucy ve Laika

lucy-ve-laikaWill Buckingham’ın uzaya gönderilen ilk köpek Laika’nın hüzünlü hikâyesinden etkilenerek yazdığı “Lucy ve Laika” adlı bu kitap Lucy adlı bir kız ve sevgili köpeği Laika’nın dostluğu ile sarmalanmış bir hikâye anlatıyor.
Dostluk, uzay bilimleri ve görelilik kuramı ile ilgili bu kitabın nasıl tanımlayacağımı bilemediğim usul usul içe işleyen, felsefeyle yoğrulmuş hem dokunaklı hem de değişik bir havası var. Bu anlamda yazarın felsefeye duyduğu yoğun ilgi kitabında da kendini fazlaca hissettiriyor diyebilirim. Bunların dışında kitabın resimlemelerine bayıldım. Bir zamanlar Heygirl dergisindeki “Kavak Yelleri” adlı bant çizgi diziyle tanıdığım Oğuz Demir’e ait olan şahane renkli resimlemeler  kitaba cidden bambaşka bir hava katmış.  Tabi bu kitabı benim pek takdir ettiğim Şiirsel Taş’ın çevirisiyle okumak da kitabı sevmem için bir neden daha sağlıyor.

Son olarak yazarın bir diğer çocuk kitabı “Şnörk ile Denizci“/”The Snorgh and the Sailor” da pek yakında dilimize çevilecekmiş demeden geçmeyeyim.

Uzaya sonsuz bir merak duyan küçük Lucy, evlerinin bahçesinde sağdan soldan topladığı malzemelerle amatörce bir uzay roketi inşa eder aslında uzaya uçabileceğini hiç tahmin bile etmediği bu roket -ne de olsa 1. prototiptir- bir akşam nasıl olursa olur içinde kapalı kalan Laika ile havalanıverir. Dışarıdan gelen sesler üzerine neler olduğunu anlamak için dışarı fırlayan Lucy, uzay roketinin havalandığını görünce içinde koca bir çukur açan derin bir üzüntü duyar.
Uzay meraklısı Lucy, kitap boyunca küçük bir kız olarak kalmaz, zaman ileyip hayatında değişik gelişmeler olsa da  tüm hayatı boyunca yaşadığı olayın üzüntüsünü unutmaz ve Laika’yı düşünerek saatlerini teleskopunun başında geçirmesi sonucu kendini uzay bilimlerine adar. Peki ya Laika, o bu süreç içinde neler yapıyor derseniz. Heyecanı kaçırmamak adına o da kitabın içinde kalsın diyelim…laika

“Laika’yı bilir misiniz? Hani 1957 yılında bir rokete konup uzaya gönderilen ve bir daha asla Dünya’ya geri dönmeyen köpek Laika’yı?.. Düşünür, yazar ve öğretim üyesi Will Buckingham Laika’nın anısına bir kitap yazmaya karar vermiş. Lucy ve Laika adını verdiği bu kitapta bir köpek ile bir kız çocuğu arasındaki dostluktan yola çıkarak uzayın derinliklerine, Einstein’ın görelilik kuramına, felsefenin en temel kurallarına uzanan güzel ve düşündürücü bir öykü okuyacaksınız. Bahçesinde atık malzemelerle bir uzay gemisi prototipi yapacak ndenli uzayı, bilimi, ama en çok da köpeğini seven Lucy’nin yaşam öyküsüne eşlik ederken bilime de, hayvanlara da başka bir gözle bakacaksınız.”
(Tanıtım Bülteninden)lucy-laika

 • Lucy ve Laika
  Özgün Adı: Lucy and Laika
  Yazar: Will Buckingham
  Resimleyen: Oğuz Demir
  Çeviri: Şiirsel Taş
  Sayfa Sayısı: 185
  Yayınevi: Büyülü Fener Yayınları

will-buckinghamWill Buckingham: Düşünür, yazar, öğretim üyesi. İngiltere, Norfolk’ta doğup büyüdü. Güzel sanatlar, sanat tarihi, antropoloji ve felsefe eğitimi aldı. Yazmadığı zamanlarda De Montfort Üniveristesinde yazı ve yaratıcılık üzerine ders veriyor. Özellikle felsefenin hikayeyle etkileşimiyle ilgilenen Buckingham’ın yetişkinler için yazdığı kitapların yanı sıra yine Büyülü Fener’den çıkacak olan “Şnörk ile Denizci” adlı bir resimli kitbı var. Lucy ve Laika yazarın çocular için kaleme aldığı ikinci kitabı.
http://www.willbuckingham.com
https://www.goodreads.com/willbuckingham
https://twitter.com/willbuckingham

oguz-demirOğuz Demir: 1971 yılında Denizli’de doğdu ilk çalışmaları lise yıllarında Gırgır’da yayımlandı. 1993 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünden mezun oldu. Çalışmaları yurtiçi ve dışında çeşitli katalog ve sergilerde yer aldı. Karikatür ve illüstasyon alanında ulusal ve uluslararası çeşitli yarışmalarda 14 ödül sahibi. 1993’ten bu yana çeşitli yayınevleri, ajans ve dergierde, illüstrasyon, karikatür ve çizgi roman çalışmalarına devam ediyor.
http://www.demiroguz.com/karikatur.php

Reklamlar

Lucy ve Laika” üzerine bir yorum

 1. Geri bildirim: Şnörk ve Denizci | Kitap Günlüğü | Hint Cevizi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s