Okyanus’a Özgürlük

 

Ceren Kerimoğlu’nun kaleme aldığı “Okyanus’a Özgürlük” adlı yeni çocuk kitabı özgürlüğünden koparılıp bir yunus parkına hapsedilen Okyanus adlı bir yunusun eski mutlu yaşamına kavuşma sürecini anlatıyor. Yazarın duyarlılıkla aktardığı hikâyeye kolaj tekniğindeki renkli resimlemeler eşlik ediyor. Dilerseniz kitabın arkasında yer alan karekod ile kitabın minik sürprizine bakabilirsiniz. Canlıların özgür yaşam hakkına ve doğaya değer veren kitapları seviyoruz. Bu kitabı da severek okuduk. Ayrıca Elma Yayınevi’nin kitabın içine yerleştirdiği Elmanın Faydaları kısmı da çok hoşumuza gitti ;)

Bir yaz günü demir parmaklıkların kenarına yanaşan hüzünlü Okyanus, parmaklıkların diğer tarafındaki neşeli Midye Mido ile tanışır. Mido’nun Okyanus’a arka arkaya sıraladığı meraklı sorulardan bir süre sonra da bizim Okyanus başlar hikayesini anlatmaya…
Böylece Mido Okyanus’un parmaklıklar arkasında neden bu kadar mutsuz olduğunu öğrenir ve yeni arkadaşının hüzünlü hikâyesini ulaşabildiği tüm deniz canlılarına anlatıp yardım istemeye karar verir. Okyanus’un ailesinden uzakta geçirdiği yunus parkının havuzundaki mutsuz günleri Mido ve diğer deniz canlılarının uzattığı yardım eliyle renklenecektir. okyanus (1)

Papatya taçlı yazarımız Ceren Kerimoğlu, annesi Ayşe Akıllıoğlu’nun resimlediği rengârenk öyküleriyle günlerimizi süslemeye devam ediyor. Şimdi de yunus olduk ancak bu kez doğada özgürce dolaşamıyoruz ne yazık ki. Çünkü ailemizden, evimiz olan engin denizlerden uzakta, bir havuzda tutuluyoruz. Evet, bu kitabımızda bir yunus parkındayız ve anladığınız üzere mutlu değiliz. Ama durun bir dakika, bizi hikâyeler, incelikler kurtarabilir. Hikâyemizi okuyan çocuklar bize yardım edebilirler. Öyleyse soruyoruz: Bir yunusun evi neresidir?
Birçok yunus dostumuz şimdilik tutsak ama… Biz onlara gülümser, hikâyelerini herkese anlatırsak bir gün özgür olacaklar, inanıyoruz. Sesimiz dalga dalga yayılsın isteriz: Yunuslara ve tüm tutsak hayvanlara özgürlük!
Okyunus, çok sevdiği ailesinden, evinden uzakta. Bir yunus parkında yaşıyor ve orada insanları eğlendirmesi gerekiyor. Ama bu küçük havuzda çok mutsuz. Sürekli gülümsediği için de mutsuz olduğu anlaşılmıyor. Neyse ki meraklı midye Mido, bu mutsuzluğun sebebini öğrenmekte gecikmiyor. Okyunus’u gerçekten gülümsetmek için bir fikri var ve bu fikir inci gibi değerli. Ne de olsa Okyunus, ait olduğu yere dönmeli.
Böylece tüm deniz hayvanları bir gülümseme etrafında birleşiyor. Bakalım Okyunus, okyanusa dönebilecek mi?
(Tanıtım Bülteninden)

 • Okyanus’a Özgürlük
  Yazar: Ceren Kerimoğlu
  Resimleyen: Ayşe Akıllıoğlu
  Yaş aralığı: 7 – 9
  Sayfa Sayısı: 40
  Yayınevi: Elma Yayınevi / Elma Çocuk

IMG_20160315_103841IMG_20160315_104517

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s