Köprü Altındaki Aile

kopru-altindaki-aile-2 1959 yılında Newbery Onur Ödülü’nü kazanan “Köprü Altındaki Aile” Paris’de bir köprü altında yaşayan evsiz bir aile ile ilgili dokunaklı, içten ve insanın içini ısıtan güzel bir öykü anlatıyor. Keyifle okuduğum bu güzel öykü Garth Williams’ın göz kamaştırıcı siyah beyaz resimlemeleri ile hayat buluyor.

Armand, eski bir bebek arabasına sığacak kadar eşyayla Paris’in sokaklarında yaşayan yufka yürekli yaşlı bir evsizdir. Evsiz olmaktan memnun olan ve bir şeylere bağlanmak istemeyen Armand yine yer değiştirdiği bir kış günü hiç beklemediği bir şeyle karşılaşır. Köprü altındaki eski yerine yerleşmek için döndüğünde karşısına üç küçük çocuk, anneleri ve bir köpek çıkar. Babaları öldükten sonra kirayı ödeyemedikleri için evlerinden atılan küçük çocuklar bir süre sonra büyükbaba olarak benimsedikleri Armand’dan ayrılmak istemezler.
Anneleri gün boyunca karınlarını doyurmak için çalışırken evsiz Armand, yalnız kalan küçük çekirge kuşlarının başına kalmasıyla kalbini onlara bir büyükbabaymış gibi yavaş yavaş kaptırmaya başlar. Ve Armand onları kanatları altına alır.  Böylece köprü altında hayatları kesişen bu evsiz insanların yeni yılla beraber hayatları da değişir.

“O sert betonun üzerinde yatarken, ayakkabısının bağcığını kemiren bir fare gibi rahatsız edici bir düşünce, onu endişelendirmeye başladı. Artık bu çekirge kuşlarıyla arkadaş olmuştu ve hayatı bir daha asla aynı olmayacaktı.”kopru-altindaki-aile-1

1959’da Newbery Onur Ödülü’ne layık görülen sıcacık bir aile öyküsü…
Armand, yokluk içinde yaşamayı öğrenmiş bir evsizdir. Hayatını dilenerek ve tuhaf işler yaparak kazanır. Üstelik bu dertsiz tasasız hayatından da epey memnundur. Neden olmasın ki? Bir kere hırsızları dert etmesine hiç gerek yoktur, çünkü bütün varı yoğu bir bebek arabasını ancak doldurur. Bütün Paris sokakları onun evi olduğundan kira ödemek gibi bir derdi de yoktur. Ailesi olmadığından kimseyi merak etmesi gerekmez. Kimseleri de istemez zaten. Hele de çocukları. O yerinde duramayan küçük çekirge kuşlarına hiç mi hiç tahammülü yoktur. Kalbini güzelce saklamazsa bu minik haylazların ne yapıp edip onu çalacağından korkar. Ama çocuk demek ev, iş, sorumluluk demektir; Armand ise macera arar. Onun için de ne zaman bir çocuk görse kalbinin üzerini kalın yün paltosuyla sıkı sıkı örter. Derken soğuk bir kış günü üç küçük çocuk girer hayatına. Anneleriyle birlikte sokaklarda kalmış üç evsiz çocuk. Ve Armand’un korktuğu başına gelir. Bu üç küçük çekirge kuşu onun o özenle sakladığı kalbini çalıverir. Ve o güne dek kimse için endişelenmemiş avare Armand ona sığınan bu biçare aileye kol kanat gerer.kopru_altindaki_aile

 • Köprü Altındaki Aile
  Özgün Adı: The Family Under The Bridge
  Yazar: Natalie Savage Carlson
  Resimleyen: Garth Williams
  Çeviren: Ali Orhan
  Sayfa Sayısı: 120
  Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

natalie-savage-carlson

Natalie Savage Carlson (3 Ekim 1906 – 23 Eylül 1997) ilk öyküsü 8 yaşındayken yayınlanmış Amerika’lı çocuk kitapları yazarıdır. Yazarın 1966 yılında Hans Christian Andersen Ödülü adaylığı bulunmaktadır.

garth-williamsGarth Williams (16Nisan 1912 – 8 Mayıs 1996) unutulmaz çocukluk kitaplarının kahramanlarına hayat veren ödüllü ve tanınmış bir çizerdir. Resimlediği en bilindik kitapları arasında “Charlotte’s Web / Örümcek Ağı” ve “Stuart Little / Stuart Little’ın Maceraları” bulunmaktadır.
Sanatçının 3 ila 7 yaş arası çocuklara yönelik resimli kitabı “The Rabbits Wedding” yayımlandığı dönemde dikkatleri üzerine çekip ırkçılık açısından tartışmalara konu olmuştur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s