Pembe Evdeki Ölü

pembe.evdeki.olu“Pembe Evdeki Ölü” Agatha Christie’nin yarattığı Tommy ve Tupence ikilisinin dördüncü kitabıymış. İlk kitaplarında daha erken yaşlarda tanıdığımız Tommy ve Tupence Beresford bu kitapta ağaran saçlarıyla sıradan bir çift gibi orta yaşların dinginliğini yaşarken karşımıza çıkıyor. Genel olarak okuması çok hoş bir kitaptı. Polisiye türünde okumayı en çok sevdiğim yazarlardan olan Agatha Christie’nin bir kitabını daha okuduğum için epey mutluyum.
Bu arada kitap, Miss Marple’ın da yer aldığı bir filme uyarlanmış. Filmi nasıldır izlemediğim için bilemiyorum. Ama mutlaka bir gün izlemek istiyorum.

“Tabii sıkıldıkları anlar yok değildi, zaten kimin yoktu ki.”
“Ben insanlara yalnızca ihtiyar oldukları için acınıp sevecen davranılması gerektiğini düşünmüyorum.Sonuçta yaşlanmakla kimsenin huyu, karakteri değişmiyor.”

Sakin bir yaşam süren Tommy ve Tuppence’ın Güneşli Uçurum adındaki bir huzurevinde kalan yaşlı akrabaları Ada teyzeyi ziyaret etme zamanı gelmiştir. Tuppence, Ada teyze ile görüşen Tommy’i beklerken şömine arkasında ölü bir çocuk olduğundan bahseden Bayan Lancaster ile karşılaşır. Her ne kadar yaşlı insanların akıl bulanıklığı yaşayabildiğini bilse de bu tuhaf kadının söyledikleri aklına takılan Tuppence, bir süre sonra Ada Teyzenin ölmesiyle ondan geriye kalan eşyalar arasında Bayan Lancaster ait Pembe Ev tablosu ile olayların içine çekilir.
Tablodaki evin Bayan Lancaster’ın bahsettiği şömine arkasındaki çocukla alakalı olduğunu düşünen Tuppence, kafasını kurcalayan bu olayın peşine düşmeye karar verir. Ama huzurevinden bir anda gizemli bir şekilde ayrılan Bayan Lancaster’a ulaşma çabaları hiçbir sonuç vermez. Ve nihayetinde Tablodaki evi nereden hatırladığını anımsyan Tuppence bu evin peşine düşerek bir ip ucuna ulaşmaya çalışır. Bir süre boyunca olayları tek başına araştıran Tuppence bir noktadan sonra Tommy’nin de konuya dahil olmasıyla yavaş yavaş çözüme ulaşır.

Tommy ve Tuppence, huzurevinde kalan teyzelerini ziyaret ettiklerinde yaşlı kadınların oradaki doktorlardan kuşkulanmalarını ve bazı tersliklerden bahsetmelerini önemsemezler, ne de olsa teyzeleri huysuz ihtiyarın tekidir.
Ancak Bayan Lockett “zehirli mantar çorbası”ndan ve Bayan Lancaster “şöminenin arkasında gizlenen cesetler”den söz ettiğinde Tommy ve Tuppence, kendilerini tüyler ürpertici bir maceranın içinde bulurlar ve bu macera her ikisini de ölümün eşiğine getirir…

“Uzun zamandır okuduğum en ürkütücü ve gizemli Agatha Christie romanı.”
-Sunday Express- (Tanıtım Bülteninden)pembe-evdeki-olu

 • Pembe Evdeki Ölü
  Özgün Adı: By the Pricking of My Thumbs
  Yazar: Agatha Christie
  Türkçesi: Çiğdem Öztekin
  Sayfa Sayısı: 272
  Yayınevi: Altın Kitaplar

Yazarın bir diğer kitabı: “Yedilerin Gizemi

Agatha-ChristieBabası Frederick Alvah Millet, Agatha henüz küçük yaştayken öldü. Annesi tarafından evde eğitilen küçük kız, yalnız bir çocukluk geçirdi. Küçük yaşta öyküler yazmaya başladı. 16 yaşında, şan öğrenimi görmek üzere Paris’e yollandıysa da kısa sürede bundan vazgeçti. Ciddi anlamda ilk edebi denemeleri, duygusal konuları ele alan öyküler oldu. 1914’te Albay Archibald Christie adlı bir albay pilot ile evlendi ve yeniden Fransa’ya gitti. Oradayken vakit geçirmek üzere okuduğu dedektif öykülerinin daha iyilerini yazabileceğini düşünerek ilk polis romanı olan The Mysterous Affair at Styles’ı (Styles’daki Esrarengiz Olay) yazdı. Kitap çeşitli yayınevinlerince geri çevrildikten sonra 1920’de Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edildi. Styles, Agatha Christie’nin ilk Hercule Poirot’u romanıdır.

Hercule Poirot, zekası, espri yeteneği, keskin gözlemciliği ve Avrupalı inceliği ile seçkinleşen Belçikalı bir dedektiftir. Cinayetleri “küçük gri hücreler” dediği beynini kullanarak çözmesi ve bu arada da İngiliz yüksek sınıfının özel yaşamının saklı yönlerini ortaya dökmesi ile tanınır. Agatha Christie’nin arka arkaya yazmaya başladığı polis romanları Poirot tipine uluslararası ün kazandırdı. Yazar ayrıca Miss Marple adının verdiği bir tip daha yarattı. Sevimli bir yaşlı kız olan amatör dedektifMiss Marple da çok tutuldu. 1928’de ilk kocasından boşanıp Max Mallowan’le evlendikten sonra birçok ülke gezip görme fırsatı bulan Christie’nin romanları 1930’larda çoğunlukla uluslararası mekânlarda geçmeye başladı.

Hayranlarınca her kitabı beğenilmekle birlikte, Agatha Christie’nin edebi kaygılarla yazdığı bazı romanlar eleştirmenlerin de dikkatini çekti. On Küçük Zenci ise polis romanının klasikleri arasındadır. Agatha Christie, İngiliz töre romanı geleneğinde yazdığı polis romanları ile dünya edebiyatında kendine özgü bir yerin sahibi olmuştur.

Christie 1971 yılında, İngiltere’nin en yüksek onur ünvanı olan Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı ünvanını almıştır.Yazar, 12 Ocak 1976 yılında yaşama veda etmiştir.

Reklamlar

Pembe Evdeki Ölü” üzerine bir yorum

 1. Geri bildirim: Pembe Evdeki Ölü — Kitap Günlüğü | Hint Cevizi | nilinkalemi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s