Gürgür

gurgur-herrie Çok sayıda kitap ve ödül sahibi ünlü Hollandalı yazar Ted Van Lieshout tarafından kaleme alınan ve yine pek çok kitap ve ödül sahibi sanatçı Sylvia Weve tarafından resimlenen “Gürgür” gürütücü bir küçük kız ve onun sevgili annesi arasındaki sevgi dolu ilişkiye odaklanan kısa ve çocuk dünyasına ilişkin tatlı hikâyelerden oluşuyor.
Toplamda 13 tane kısa hikâye bulunan kitabın hem hikâyelerine hem de resimlemelerine tek kelimeyle bayıldım.
Gürgür ve annesinin yaşadıkları kitabın metninin yanı sıra çizerin etkileyici ve özgün resimlemelerinde de dikkat çekiyor. Gerçekten göz alıcı resimlemelere sahip hikâyelerde ilerledikçe her an bas bas bağıran Gürgür ve sakinliğini koruyan annesine alışıp, yazar biraz daha.. biraz daha anlatsa da bitmese keşke derken buldum kendimi.
Günlük yaşantılarında kimi zaman evde , kimi zaman da alışverişte karşımıza çıkan anne-kızı okumak çok eğlenceliydi. Gerçek hayattaki anne-çocuk ilişkisine odaklanan diyalogları beni çok etkiledi. Ayrıca bu küçük tatlı kızın isminin Gürgür olarak çevrilmesi de tam isbet olmuş! Bizim evde de bir adet gürgür bulunduğundan yaşadıklarımıza benzer şeyler görünce bu kitabı daha da bir başka sevdim.
Kesinlikle okunmaya değer bu kitabı okuduktan sonra yazarın dilimize çevrilen diğer kitaplarını da okumadan duramayacağım.  Merak edenlere de en kısa sürede tanışmalarını tavsiye ederim ;)

gurgur-3
“Gürgür isteklerini açıkça söylüyor. Üstelik bağırarak. Annesi onun biraz daha malçak sesle konuşabileceğini düşünüyor. Gürgür ise tam tersini! Sonuçta ne dediğinin duyulması şart! Altın Fırça (Gouden Penseel) ödülünün sahipleri Ted van Lieshout ve Sylvia Weve, sevimli Gürgür ve şahane annesini muhteşem bir şekilde yazıya ve resme döküyorlar.”gurgur-2

 • Gürgür
  Özgün Adı: Herrie
  Yazar: Ted Van Lieshout
  Resimleyen: Sylvia Weve
  Çevirmen: Ufuk Güngör
  Sayfa Sayısı: 50
  Yayınevi: Büyülü Fener Yayınları

 

Ted_van_Lieshout Adrianus Theodore (Ted) Van Lieshout (Eindhoven , 21 Aralık  1955 ) tanınmış Hollandalı yazar , şair ve sanatçı . Van Lieshout Amsterdam’da Sanat Akademisi’nde okudu. Yazarın kitapları pek çok dile çevrilip sevilerek okunmaktadır.

 

 

sylvia-weveSylvia Weve ( 28 Mayıs 1954 ) Hollandalı illüstratör . Utrecht’te doğdu, Roosendaal’da büyüdü. Arnhem Sanat Akademisi’nde Grafik Tasarım eğitimi aldıktan sonra 1980 yılında ilk kitabı yayımlandı. Bu arada 100 den fazla kitap resimledi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s