Yankı

yanki

Büyülü Fener Yayınları’nın dilimize çevirdiği Newbery onur ödülllü bir kitap olan “Yankı” oldukça enteresan bir şekilde başlıyor. İlk başta kitap başladı zannederken okuduğumuz kısa bölümün aslında bir nevi intro gibi bişey olduğunu anlıyoruz. Bu kısımda Otto adlı bir çocuğun kitabın genelini etkileyen mızıkanın hikayesi yer alıyor. Tabii Otto’nun hikayesine kitabın son kısmında devamını öğrenmek üzere veda ediyoruz.
Kitapta aile, sevgi ve savaşa değinerek ayakta kalarak hayatın zorluklarına karşı direnmeyi birbirinden bağımsız 3 bölüm halinde okuyoruz. Her bölümde farklı bir karakterin yaşantısı işleniyor. Olaylar bu şekilde 3 ayrı ana karakterin -ve hayatlarına giren mızıkanın- etrafında dönüyor ve sonunda bir noktada kesişip birbirine bağlanıyor.
Yazar hikayeleri öyle bir noktada kesiyorki sonunda ne olacağını epey merak ettiğimi söylemeliyim.
Ben genel gidişat açısından güzel ve keyifli bir okuma süreci geçirdim. Yazarın dilimize çevrilen “Hayalperest” adlı bir kitabı daha var. Ben o kitabı okumadım ancak okuyan bir arkadaşım çok sevdiğini söylemişti ;) Herkese keyifli okumalar…

Otto yasak bir ormanda yolunu kaybeder ve birbirinden ilginç üç kız kardeşle karşılaşır. Kendisini bir anda bir kehanet, gerçekleştirilmesi gereken bir söz ve büyülü bir mızıkadan oluşan akıl almaz bir bilmecenin içinde bulur.
Yıllar sonra Almanya’daki Friedrich, Pennsylvania’daki Mike ve California’daki Ivy aynı mızakanın yaşamlarına girmesiyle bu bilmecenin bir parçası haline gelirler. Üçü de yaşamlarında büyük zorluklarla yüzleşmek ve üstesinden gelmek zorunda kalır. Bir babayı kurtarmanın, bir kardeşi korumanın ve bir aileyi birarada tutmanın savaşını verirlerken, yaşamları görülmez güçlerle birbirine bağlanıp bir orkestra uyumu içerisinde birleşir.
Sıra dışı bir yolculuk için hazırsanız, Newbery Onur Ödülü alan Yankı’nın sayfalarını çevirmeye başlayın. 

 • Yankı
  Özgün Adı: Echo
  Yazar: Pam Munoz Ryan
  Çeviren: Zarife Biliz
  Yaş Grubu: 9-12
  440 sayfa
  Büyülü Fener Yayınları

pam-munoz-ryan

Pam Munoz Ryan, çok kültürlülük konusunda yaptığı edebiyat çalışmalarından dolayı Ulusal Eğitim Birliğinin (NEA) İnsan ve Sivil Hakları Ödülü’nü ve Virginia Hamilton Edebiyat Ödülü’nü almış bir yazardır. İki Pura Belpre Ödülü, Jane Addams Çocuk Kitapları Ödülü ve Schneider Ailesi Kitap Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödüle ve övgüye layık görülen otuzdan fazla kitabı vardır. San Diego yakınlarında yaşayan yazar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz yazarın websitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.pammunozryan.com/

https://twitter.com/pammunozryan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s