Komik Bir Hikâye

komik-bir-hikaye-ned-vizzini
“Kendinizi öldürmek isterken konuşmak öyle zor ki” diye başlayan bu harika kitap ne kadar da haklı olduğunun sinyalini okurlarına daha ilk satırlardan vermeyi rahatlıkla başarıyor. Craig’in kabul edildiği lisede işler pek de olması gerektiği gibi gitmemektedir. Her açıdan yetersizlik ve aşırı yüklenen gelecek kaygısıyla dolup kendini kocaman bir depresyonun ortasında yapayalnız bulduğunda Brooklyn Köprüsü’nden atlamayı bile düşünür. Bir süre  ilaç kullanıp tedaviyi denesede gittikçe dibe vurur ve en sonunda kendisini en yakın hastanenin yetişkin psikiyatri servisinde bulur. İşte buradan sonra da olaylar daha başka bir şekle bürünür.

Konu depresyondaki bir genç etrafında şekillenmiş olsa da insanı boğmadan hatta eğlenerek okuyacağınız bir kitap ;) Okumaya ilk başladığımda bazı minink nedenlerle ara vermek zorunda kalsam da merakımdan kitabın yarısından çoğunu bir gecede bitirdim. Ve gerçekten çok hoşuma gitti. Bir de filme uyarlandığını öğrendim ve hemen bir göz attım tabii.

Bu arada filmi araştırırken üzücü bir şey öğrendim. Tıpkı kitabında anlattığı gibi kendi hayatında da depresyonla mücadele eden yazar 2013 yılında daha fazla dayanamayarak yaşamına son vermiş. Kitabı okuduktan sonra böyle bir şeyle karşıaşacağımı bilmiyordum, şok oldum. Üstelik gelecek vaad eden yazarlar listesine adını yazdırmış bir insan. Bir yandan kitabında anlattıkları, hissettirdikleri bir yandan da genç yazarın gerçek hayatı…

“Kalbimden vazgeçmek istemiyordum ama beynim oyun bozanlık ediyordu”komik-bir-hikayeNew York şehri sakinlerinden on beş yaşındaki Craig Gilner hayatta başarılı olmaya kararlıdır. Bunun için de önce doğru liseye, sonra doğru üniversiteye, sonra da doğru işe girmelidir. Ama olaylar hiç de umduğu gibi gelişmez ve Manhattan’ın en zorlu liselerinden birine kabul edilmesiyle birlikte hayatı çekilmez bir hal alır.  Depresyona giren Craig yemek yiyemez, uyuyamaz ve bir gece kendini öldürmeye karar verir.
İntihar kararıyla birlikte acil servisin yolunu tutan Craig kendi isteğiyle psikiyatri kliniğine yatar ve seks bağımlısı travesti, makasla yüzünü kesen genç kız, yerçekiminden korkan çocuk gibi birbirinden ilginç karakterlerden oluşan hastaların arasına karışır. Craig burada, onu yiyip bitiren endişelerinin kaynağıyla yüzleşme fırsatı yakalayacaktır.

 • Komik Bir Hikâye
  Özgün Adı: It’s Kind Of A Funny Story
  Yazar: Ned Vizzini
  Çevirmen: Ebru Sürmeli
  Sayfa Sayısı: Türkçe
  Yayınevi: GO! Kitap

ned-vizziniOn beş yaşında The New York Press’te yazmaya başlayan Vizzini, on dokuz yaşındayken ilk kitabı olan Teen Angst? Naah… kitabını yayımlatmıştır. Yazarın Be Moore Chill kitabı Today Show Book Club tarafından seçilen ilk genç yetişkin romanıdır. Kitap aynı zamanda Entertainment Weekly’nin 2014 yılı en iyi ilk on kitap listesinde yer almıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s