Love Star

love-star Çok ama çok sevdiğim kitaplara kaçmak beni mutlu eden şeylerden biri. Ve bu ara tekrar kaçmak için seçtiğim kitabm da “Love Star”oldu. İzlanda’lı yazar ve aktivist Andri Snær Magnason’un yazdığı “Love Star” okuduğum en ilginç ve şaşırtıcı kitaplardan biriydi. Beni şaşırtan kitapları seviyorum hele ki bu kitap bir distopya ise karşıma neler çıkacak diye meraktan içim içimi kemirerek okumaya bayılıyorum. Büyük bir beklentiyle okumaya başladığım “Love Star”da beni hayal kırıklığına uğratmayarak -hatta kendine hayran bırakarak- en sevdiğim kitaplar arasında çoktan yerini aldı. Gerek yazarın kullandığı dil gerekse konunun işleniş tarzı özgün ve bir o kadar da keyifliydi. Tabii İzlanda’ya olan ilgim sebebiyle daha da bi severek okuduğumu da inkar edecek değilim :)

Bir bitki yakında öleceğini hissettiğinde tüm gücünü toplayıp küçük bir tohumda bir araya getirir ve solmadan kısa bir süre önce ortaya çıkarır onu. Böylece ödükten sonra da yaşamaya devam edeceği umudu doğar.”

İndiridi ve Sigridur… onların çağında herşey çok faklıdır, aşklar bile…Zamanla çok büyük bir yapı haline gelip insanları kablolardan kurtaran, istedikleri her bilgiye anında göz lenslerine yansıtılan görüntülerle erişen modern insanlığın gelişimini sağlayan LoveStar şirketi, LoveDeath ile insanların geleneksel ölü gömme yönteminde devrim yaratarak ölüleri roketlerle gökyüzüne fırlatmaya başlamıştır. LoveDeath’den sonra şirket gönül işlerine de el atarak ‘inLOVE’ ile insanları tek tek hesaplayıp tek gerçek aşlarıyla buluşturarak mükemmel bir dünya  düzeni sağlamayı amaçlar. Oysa ki İndiridi ve Sigridur hesaplanmamalarına rağmen birbirlerinin tek gerçek aşları olduklarından emindirler.  Hesaplansalar bile yine birbirlerine çıkacaklarını düşünürler. Fakat bir gün Sigridur’un başka bir adamla hesaplandığını öğrendikleri andan itibaren herşey sanki ayaklarının altından kayar, yıldızları birer birer dökülür. İkili aşklarına sahip çıkmaya karar verip bu sorunla mücadele etse de inLOVE Sigridur’u tek gerçek aşkıyla birleştirmek için bütün zorlu kozlarını kullanır. Bu arada LoveStar ise ölüm ve aşk konularından sonra yönünü tanrıya çevirmiş ve işler durdurulamaz bir noktaya gelmiştir.

“Paranın tüm değerlerden üstün olduğu bir dünya düşünün. En yakın arkadaşınızın sohbet sırasında size gizlice bir ürünün reklamını yaptığını gözünüzün önüne getirin ya da komşunuzun faturalarını ödeyebilmek için her sabah yolunuza çıkıp size iltifat ettiğini.  Gelişiminden memnun olmadığınız çocuğunuzu yedeğiyle değiştirebildiğinizi, ölen yakınınızın bir roketle gökyüzüne  fırlatılıp bir yıldız gibi kaydığına şahit olabildiğinizi, tüm bunları mümkün kılan büyük şirketin  kimi seveceğinize bile sizin adınıza karar verdiğini düşünün. Ve böylesine sahte bir dünyada hâlâ delicesine âşık olabilecek kadar insan kaldığınızı…”

“İndridi ve Sigridur’un mutlu hayatı, LoveStar şirketler grubunun aşktan sorumlu kolu inLOVE’dan aldıkları bir mektupla kâbusa döner.  Yapılan hesaplamaya göre Sigridur’un gerçek aşkı İndridi değil, bir başkasıdır ve Sigridur’un onunla eşleştirilmek üzere  İzlanda’nın kuzeyindeki merkeze gitmesi gerekmektedir. İki sevgili, aşkları uğruna her şeyi göze alarak mücadele etmeye,  inLOVE da işi şansa bırakmamaya kararlıdır. Bu sırada şirketin kurucusu LoveStar ise, insanlığın kaderini belirleyecek müthiş bir keşfin, Tanrı’yı bulmanın peşindedir.”

“George Orwell, Kurt Vonnegut ve Douglas Adams’ı okura her sayfasında hissettiren Magnason, aynı zamanda özgün dilini de yaratmış. Bu esere tadını veren şey ise hiciv ve derinlikli bir toplum eleştirisi. Magnason’un hayal gücü kalıbına sığmıyor.”
– Publishers Weekly

 • LoveStar
  Yazar: Andri Snær Magnason
  Çeviri: Ersel Kayaoğlu
  328 sayfa
  Türü: Roman
  Yayınevi: Final Kültür Sanat Yayınları

andri-snaer-magnason

http://www.andrimagnason.com/

Andri Snær Magnason is an Icelandic writer. He has written novels, poetry, plays, short stories, essays and CDs. His work has been published or performed in more than 30 countries. He is a candidate in the 2016 Icelandic presidential election.

Reklamlar

Love Star” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s