“ORQ Mağara Çocuğu” ve “ORQ Ateşi Buldu”

orq

Bir süredir oğlumla beraber  severek okuduğumuz “ORQ – Mağara Çocuğu” ve “ORQ – Ateşi Buldu” küçük bir mağara çocuğu olan Orq ve onun büyük kahramanı olan tüylü ve sevimli mamut Woma’nın arkadaşlık öyküsünü anlatıyor.
Yazarın mizahi üslubu ve eğlenceli resimlemelerle donanan sayfalar bize yıllaaar yıllar öncesine ait bir dünyanın kapılarını aralıyor. Bu güzel kitaplar bir yandan mağara çocuğu da olsan şehir çocuğu da olsan dertler hep aynı dedirtiyor. İlk kitapta Woma Orq’un kahramanıyken ikinci kitapta Orq Woma’nın kahramanı oluyor.
Mamutları pek severim bu nedenle mamutlu kitaplar ❤︎ ben.
img_20161219_164948
Mağara çocuğu Orq, tüylü arkadaşı bebek mamut Woma’yı çok sever fakat bir süre sonra sevimli minik woma büyür, büyür ve büyür… Gün geçtikçe büyüyen sevimli Woma ne yazık ki Orq’un annesinin engeline takılır. Ama Orq Woma’dan vaz geçmek istemez. Mağaraya tüy döküp pislettiği gerekçesiyle Woma’yı mağarda istemeyen annesini ikna etmek  için Orq’un aklına bir fikir gelir.
Mağaranın sağına soluna yünlerini saçan koca sevimli arkadaşına zeki ve şirin olduğunu göstermesi için bazı küçük numaralar öğretecektir…img_20161219_165206
ikinci kitap “ORQ – Ateşi Buldu”da ise ilk çağın kaba kuvvet kullanan ikilisi Dorq ve Caba, bizim tatlı ikilimizin başına bela olur. Orq ve Woma ne oyun oynarken ne de başka bir zaman kendilerini rahat bırakmayıp ezen bu kötü ikiliyle baş etmenin bir yolunu bulmalıdır…
Akran zorbalığına değinen bu kitap bilindik bir tema kullanmasına rağmen çocuklara bu hassas konuyu bir şekilde anlatmanın yolunu buluyor.orq-1

Orq’la tanışın. O bir mağara çocuğu. Woma’yla tanışın. O tüylü bir mamut. Orq Woma’yı seviyor. Hem de çok. Onu mağarada beslemek istiyor. Orq’un annesi, “Woma tüy döküyor,” diyor. Üstelik kokuyor. Mağaranın her yerini de pisletiyor! Öyk. Woma mağaraya giremez. Ama Orq’un bir planı var. Yani öyle sayılır.

Mağara çocuğu cesur.
Mamut tüylü.
Hikâye BÜYÜK.

Orq ve Woma iyi arkadaş!
Dorq ve Caba çok kötü!
Bu hikâye çok BÜYÜK.

 • ORQ – Mağara Çocuğuimg_20161219_165255
  Özgün Adı: This Orq He Cave Boy
  Yazar: David Elliot
  Resimleyen: Lori Nichols
  Çeviren: Zarife Biliz
  Sayfa Sayısı: 36
  Yayınevi : Büyülü Fener
 • ORQ – Ateşi Buldu!img_20161219_165241
  Özgün Adı: This Orq. He Say Ugh!
  Yazar: David Elliot
  Resimleyen: Lori Nichols
  Çeviren: Zarife Biliz
  Sayfa Sayısı: 24
  Yayınevi : Büyülü Fenerorq-woma

David Elliott David Eliott New Hampshire’da karısı ve tüy dökmeyen, kokmayan,tuvalet eğitimli (yani öyle sayılır) teriyeri Dandie Dinmont ile yaşıyor. David, New York Times‘ın çok satanlar listesinde bulunan, Randy Cecil’in resimlediği And Here’s to You! adlı kitabın yazarı; hayvanlar hakkındaki şiirlerden oluşan, Holly Meade’ın resimlediği bir üçlemesi var(On the Farm, In the Sea, ve Amerikan Kütüphaneleri Derneği ALA listesine seçilen On the Wild). David Elliott pek çok resimli kitabın ve çocuk romanının yazarıdır.
http://www.davidelliottbooks.com/

lori-nicholsLori Nichols, Kuzaybatı Pennsylvania’da hayvanlarla birlikte büyüdü. Lori’nin hiç tüylü mamutu olmadı ama annesinin eve bir papağan, köpek, kedi,yengeç, semender, kurbağa, ve çekirge almaya ikna etti. Alabama, Brimingham’da kocası, üç kızı ve kedisi(Margaret) ile yaşıyor. Maple adlı kitabın yazarı ve çizeri.
http://www.lorinichols.com/Lori_Nichols/home.html

Reklamlar

“ORQ Mağara Çocuğu” ve “ORQ Ateşi Buldu”” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s