I Spy: A Balloon

i-spy-bookBizim her zaman sevdiğimiz ve okumaktan bıkmayacağımız kitaplarımızdan biri olan “I Spy: A Balloon”dan burada bahsettim sanıyordum ama unutmuşum sanırım. Neyse, geçenlerde oğlum kitaplıktan çıkartıp bunu okuyalım diye getirince kitap hakkında birşeyler yazayım istedim.  I Spy kitaplarının ebatları çeşitlilik gösterebiliyor. Bizdeki kitap küçük boyutlu ve ince sayfalı. Her ne kadar sıradanmış gibi dursa da can sıkıntısı baş gösteriği anda çantadan çıkıveren bu küçük maharetli kitap bir anda günü kurtarabiliyor :)
Bence I Spy kitapları fazlasıyla gizli nesne bulma oyunlarına benziyor! Bu tür oyunlara bayıldığım için kitabı oğlumla beraber okumak benim için ayrı bir keyif doğrusu ;) Aynı duyguları oğlum da hissediyor olacak ki bazı nesnelerin yerlerini ezberlese bile hala sıkılmadan okumak istiyor.
Eğer küçük çocukları hem oyalamak hem de eğlendirmek istiyorsanız bu tür kitaplara mutlaka bir göz atın derim!i-spy-kitap

Bu arada I Spy kitaplarının hikayesi ise oldukça ilginç… Yazar Jean Marzollo ve kitap tasarımcısı Carol Devine Carson, on dokuz yıl boyunca Scholastic’in anaokulu dergisi Let’s Find Out‘ın editör ve sanat yönetmeniymiş.
Walter Wick tarafından çekilip kendilerine gönderilen nesnelerin fotoğrafları ile süslenen bu dergide, dergi için poster hazırlamaları için görevlendirdilmişler. Poster öylesine popüler olmuş ve ilgi çekmiş ki bir resim kitabı fikrine esin kaynağı olmuş. Ve sonuçta ortaya I Spy kitapları çıkmış.

Ayrıca Fotoğrafların ve bilmecelerin yaratılma süreci, Marzollo ve Wick’in bir araya gelip çeşitli malzemeleri toplayark Wick’in çekim için topladığı şeyleri çocuklar için en uygun hale getirmek için görüşerek başlıyor. Ve her şey mükemmel olduğunda, stüdyoda oluşturdukları seti Wick’in kamerasıyla fotoğraflayınca Marzollo’nun nihai fotoğraflara ait bilmeceleri yazmasıyla da son buluyormuş.
Fotoğraflardaki bütün öğeler ise  çekmecelerden, oyuncak sandıklarından, dolaplardan, çatı katlarından, bodrum katlarından, bit pazarınan, el sanatları dükkanlarından, antika dükkanlarından, cömert arkadaşlar ve akrabalardan geliyormuş :)i-spy-book-2

  • I Spy: A Balloon
    Hazırlayan: Jean Marzollo ve (Fotoğraflayan)Walter Wick
    Yayıncı: Scholastic
jean_reading

Jean Marzollo

Reklamlar

I Spy: A Balloon” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba.ben çocuk edebiyatı üzerine tez hazırlama aşamasındayım. Yazılarınızla tanıştığım için çok mutluyum. Size çocuk edebiyatı ile ilgili bazı sorular yöneltsem bana cevap verebilir misini?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s