İnsan Vücudu Tiyatrosu

insan_vucudu_tiyatrosuMaris Wicks’in hem yazıp hem resimlediği “İnsan Vücudu Tiyatrosu” her yaştan bilim canavarlarının çok hoşuna gidecek acayip eğlenceli bir çizgi bilim kitabı.

Kitabın ilk sayfalarında bizi bir iskelet karşılıyor. İlk olarak kendini tanıtıp, bizi 11 perdelik özel bir gösteriye davet ediyor. Ve vücudu en küçük yapıtaşı olan hücrelerden başlayarak adım adım -perde perde- anlatmaya başlıyor.Biz de baştan sona kadar mizahla tatlandırılmış gerçekçi diyagramlara sahip renkli sayfalar arasında geziniyoruz.
Sırasıyla İskelet Sistemi, Sindirim Sistemi, Üreme Sistemi ve Bağışıklık Sistemi bu kitapta yer alan önemli başlıklardan sadece birkaçı. Fakat sadece bölüm isimlerine bakıp sıkıcı olacağını sanmayın. Biyoloji delisi bir eğitimci olan Maris Wicks’in baştan sonra kadar çok zekice tasarlayarak ortaya çıkarttığı bu kitap, esprili yaklaşımıyla biyoloji konularını eğlenceli, anlaşılır ve ilgi çekici hale getiriyor. ilk perdede karşımıza çıkan iskelet bölüm bölüm ilerledikçe tamamlanıyor ve kitabın sonunda tastamam bir insan haline geliyor.
Bilimsel bir konuyu okurlara bu şekilde sunmak harika bir fikir. Eğlenceli ayrıntılarla vücudu derinlemesine ele alan bu kitabın 200 sayfayı aştığını da belirtmekte yarar var. Ciddi anlamda özen ve emek isteyen bir çalışmanın üstesinden gelip böyle bir çılgınlığa imza attığı için Maris Wicks’i tebrik etmek gerek :)
Ayrıca bu güzel kitabı Şiirsel Taş çevirisiyle okumak da ayrı bir keyif doğrusu.insan-vucudu-tiyatrosuDoğal olarak elime aldığım her renkli resimli kitabı birlikte okuduğum dört yaşındaki oğlum da bu kitaba bayıldı! daha önce onunla beraber resimli bilimsel kitaplar okuduğumuz için belli bir oranda ilgisini çekeceğini zaten tahmin ediyordum ama –kitabın 240 sayfa olduğu gerçeğini göz önüne alırsak- bir süre sonra sıkılır zannetmiştim, yanılmışım. Sanırım sevimli karakterlerle/organlarla dolu eğlenceli bir çizgi romanla karşılaştığı için benim tahminimden de çok ilgi gösterdi.insan_vucudu_tiyatrosu_kitapBu arada “İnsan Vücudu Tiyatrosu” pek çok ülkede yardımcı kaynak olarak kullanılıyormuş. Bütün ders kitapları tıpkı bu kitap gibi olsa harika olur ama! Düşünsenize bilimsel bir ders kitabını -ki çoğunun resimlemeleri bile gerçekten sıkıcıdır- okurken kaç kişi her sayfada gülmüş, şaşırmış ve okumak için can atmıştır ki? Oysa bu kitabı okuyan çocukların -ve tabii yetişkinlerin- bir sayfa bir sayfa daha derken kendini kaptıracağına eminim ;)
Kitabın hem içeriğin hem de baskı kalitesinin muhteşemliği her anlamda nitelikli ve kaliteli bir kitap olduğunu kanıtlıyor. Mutlaka ama mutlaka okuyun derim!  Kitabın Goodreads adresine şuradan bakabilirsiniz —> https://www.goodreads.com/book/show/23310686-human-body-theater

human-body-bookİnsan Vücudu Tiyatrosu’na hoş geldiniz. İnsan biyolojisine yapacağınız bu büyüleyici yolculuğun her aşamasında size ben eşlik edeceğim. Önce sahneye bir iskelet olarak çıkacağım ve her bölümde kostümüme yeni bir katman eklenecek, ta ki vücudum tamamen oluşana kadar. Bu anatomik yolculukta konunun kalbine (hatta midesine, damarlarına, hücrelerine, kemiklerine, beynine) kadar ineceğiz. Oyunumuz eğlenceli, hatta o kadar eğlenceli ki bedenimiz hakkında bunca şeyi ne ara öğrendiğinize şaşıracaksınız. İnsan Vücudu Tiyatrosu, çocukların (ve yetişkinlerin) vücudumuzun işleyişini derinlemesine ve keyif alarak öğrenebilmesi için harika bir kaynak.
(Tanıtım Bülteninden)

 • İnsan Vücudu Tiyatrosu
  Özgün Adı: Human Body Theater
  Yazan ve Resimleyen: Maris Wicks
  Çevirmen: Şiirsel Taş
  Sayfa Sayısı: 240
  Yayınevi: Domingo Yayınevi

skeleton_maris_wicksMaris Wicks, biyoloji delisi (bu kitabı bitirdiğinizde muhtemelen siz de öyle olacaksınız) bir eğitimci. Bilime olan tutkusu bugün pek çok ülkede yardımcı kaynak olarak kullanılan bu çizgi bilim kitabının ortaya çıkmasını sağladı.
http://www.mariswicks.com/
http://mariswicks.tumblr.com/
https://twitter.com/mariswicks

Reklamlar

İnsan Vücudu Tiyatrosu” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s