Duygusal Beyin – Bağırsak

duygusal_beyin_bagirsakDaha önce Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul adını hiç duymamıştım, geçenlerde başka bir kitap ararken kapağıyla epeyce dikkatimi çeken “Duygusal Beyin – Bağırsak” adlı bu kitapla karşılaşmış ve yazar hakkında az çok bilgi edinme fırsatı bulmuş oldum. Arka kapağında “Bu kitap daha mutlu, daha genç, daha dinamik ve daha sağlıklı bir hayat isteyenlere.” diye yazan kitap, tam da olması gerektiği gibi “neden böyle bir kitap, niçin ikinci beyin?” diyerek başlıyor.
Kitabın asıl amacı ise ilerleyen sayfalarda “…bağırsaklardan kaynaklanan çoklu hastalıkları anlatmak ve bunlar ile baş etmenize rehberlik etmektir.” diyerek açıklanmış.

Hüseyin Nazlıkul, okurları ikinci beyin olarak adlandırdığı bağırsaklar hakkında bilgilendirirken gayet anlaşılır ve sade bir dil kullanarak neyin ne olduğunu anlatıyor.Çoğumuzun bildiği şeylerin yanında gayet mantıklı açıklamalarla bağırsak sağlığından bahsedilip bir de bazı hastalardan şikayet ve tedavi örnekleri de sunulmuş.
Genel olarak bağırsaklara iyi bakmazsak ne tür sorunlarla karşılaşabileceğimize, nasıl besleneceğimize ve nelere dikkat edeceğimize değinen bu kitabı okurken dikkatimi çeken bazı başıklar ise şöyleydi; “Uyku-Bağırsak Bağlantısı, Otizm-Bağırsak Bağlantısı, Enterik Sinir Sistemi, Yaşam Tarzının Yönlendirilmesi”
Kitabın sonunda da Hüseyin Nazlıkul kimdir nedir merak edenler için epey geniş bir bilgi bölümü yer alıyor.
Sağlıkla ilgili bu tip kitaplar okumayı seviyorum-tabii bilimsel bir çizgi çerçevesinde ve anlaşılabilir bir dille yazılmış olması kaydıyla- ;)duygusal_beyin_bagirsak_2

1978 yılının sonbaharında Hüseyin Nazlıkul, bir konferans sırasında, liseli olmanın verdiği heyecanla ünlü bilimadamı Erich Fromm’a “sahip olmak ya da olmak” üzerine soru sorduğunda yaşamında yeni bir olma haline başlayacağını henüz bilmiyordu.
Fromm bu genç adamı kendi Erich Fromm Bursu’na davet ederken Nazlıkul’un gelecek yıllarını adeta görmüş ve sezgilerini şöyle dile getirmişti: “İleride kendini yalnız hissettiğinde gökyüzüne bak. Göreceksin ki ışık saçan yıldızlar tek tektir. Oysa karanlık örgütlüdür, bütündür, her yeri kaplar. Işığını yayarken umutsuzluğa düşme ama bu gerçeği de unutma.”
Bu tanışmayla başlayan dostluk yıllarca sürecek, Nazlıkul dünya çapında aldığı ödüller ve madalyalarla hocasının kehanetini ispatlayacak, kendi ülkesinde de “nöralterapi” ve “tamamlayıcı tıp” alanında gerçek bir yıldız olmaya kadar gidecekti.
Nazlıkul, evrensel bir dille “nöralterapi”, “anti-aging”, “detoks”, “tamamlayıcı tıp-akupunktur”, “beden sağlığı” ve “sağlıklı yaşama dair” yazmış olduğu kitaplarının ardından bugün bize, “bağırsak sistemi ile beyin” arasındaki inanılmaz bağlantıları sade bir şekilde aktarırken, bu sistemlerdeki sorunlar nedeniyle açığa çıkan hastalıklar ve korunma yolları konusunda günlük hayata dair verdiği rehberlikle ışığını yaymaya devam ediyor:
“Aynı embriyolojik kümeden köken aldığı bilinen beyin ve bağırsak arasındaki ilişki, Siyam ikizleri arasındakine benzer şekilde olup, bizim sandığımızdan çok daha güçlüdür…
Beyin, akciğer, kalp arasında orkestra şefi gibi davranan vagus, asıl etkisini bağırsaklar üzerinde gösterir.
Bütün duygusal yaşantılarımızın kendisini ifade ettiği alan olarak bağırsaklarımızda oluşan sorunların sonucunda emilim ve sindirim bozukluğu başlar ki, bu da bütün vücut ile birlikte özellikle beyin için toksik etki altında kalmak demektir.”
Sonuçlarını bağışıklık sisteminin çökmesine, depresyona, alerjilere, romatizmal hastalıklara, migrene, vitamin eksikliklerine kadar çok geniş bir yelpazede gösteren bu durumdan çıkabilmek için, Nazlıkul bize çoklu hastalıkları anlatmakta ve nasıl başa çıkacağımız konusunda rehberlik etmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)duygusal_beyin_bagirsak_3

  • Duygusal Beyin – Bağırsak
    Yazan: Hüseyin Nazlıkul
    Sayfa Sayısı: 232
    Yayınevi: Destek Yayınları
Reklamlar

Duygusal Beyin – Bağırsak” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s