Alexander ve Oyuncak Fare

Favori resimli kitaplarımıza bir yenisi daha eklendi. “Alexander ve Oyuncak Fare” adlı bu tatlı kitapta Leo Lionni, küçük fare Alexander üzerinden kim olduğumuza ve arkadaşlığa dair tatlı mı tatlı bir öykü anlatıyor.
Bir yanda evde sevilen oyuncak bir fare diğer yanda oyuncak fareye özenen yalnız kalmış bir gerçek fare… Kitabın verdiği mesajın yanında harika desenlerle süslenen resimlemelerine bayıldım. Dünyaca ünlü sanatçı Leo Lionni’nin incelikle işlediği bu kitaptan sonra diğer kitaplarını da oldukça merak ettim doğrusu.

Alexander, pek de hoş karşılanmadığı bir evdeki küçük deliğinde sağdan soldan kırıntılar toplayarak yaşayan minik bir faredir. Evde kimseciklerin olmadığı bir gün Willy adındaki başka bir fareyle karşılaşır. Ve bu fare Alexander’dan oldukça farklıdır.  Yeni arkadaşı ile bir şeyler paylaşmaktan keyif alan Alexander zaman geçtikçe ev halkı tarafından çok sevildiğini düşündüğü Willy’e imrenmeye başlar. Tıpkı Willy gibi sevilmek isteyen küçük fare duyduğu bir öykünün peşine düşer…

Lionni yine bir çeşit sihir yapıyor, büyüleniyoruz. Tıpkı öykümüzdeki tatlı kertenkele gibi rengârenk sihirleri… Caldecott Onur Ödülü sahibi bu sevecen kitap bir olmaya, karşımızdakini anlamaya, iyilikle yeşermeye en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde taptaze çiçek demetleri uzatıyor hepimize. Biz de kabul ettik ve soruyoruz: Sevdikleriniz için nelerden vazgeçerdiniz?

Fare Alexander çok mutsuz. Neden mi? Onu görünce herkes çığlığı basıyor, kaçıyor da ondan. Böyle olunca sevgisiz kalıyor minik faremiz, hep üzgün. Derken başka bir fareyle karşılaşıyor. Bu bir oyuncak fare… Herkes onu çok seviyor. Peki, Alexander da bir oyuncak fare olsa böylesine sevilir mi?

 • Alexander ve Oyuncak Fare
  Eserin Özgün Adı: Alexander and The Wind Up Mouse
  Yazan ve Resimleyen: Leo Lionni
  Çevirmen: Kemal Atakay
  Sayfa Sayısı: 36
  Yayınevi: Elma Yayınevi

Dünyaca ünlü tasarımcı, çizer ve grafik sanatçısı Leo Lionni, Hollanda’da doğmuş, İtalya’da öğrenim görmüş, çalışmalarına ABD’de devam etmiştir. 1984 yılında American Institute of Graphic Arts tarafından altın madalya ile ödüllendirilmiş; ölümünden sonra, 2007 yılında, The Society of Illustrators’ın Yaşam Boyu Başarı Ödülüne layık görülmüştür. Resimli kitapları; süreklililğini koruyan temaları, sade çizgileri ve göz alıcı kolaj kullanımları ile tanınır. Kitaplarından dördü Amerika’da her yıl en iyi resimli çocukkitabına verilen Caldecott Ödülünü kazanmıştır. Chicago Tribune’ün “yalın öykünün ustası” olarak nitelendirdiği Lionni, 1999’da, seksen dokuz yaşınd aramızdan ayrılmıştır. Ardında birçok muhteşem karakter ve öykü bırakmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s